Histamina to amina biogenna produkowana m.in. przez komórki żołądka i komórki tuczne (zaliczane do układu odporności wrodzonej, są komórkami wielofunkcyjnym).

Histamina ogólnie jest nam potrzebna m.in. pomaga nam rano wstać, poprawia pamięć i koncentracje, stymuluje wydzielanie kwasu żołądkowego itd. Niestety w przypadku, gdy w organizmie pojawia się jej nadmiar, możemy zaobserwować wiele skutków ubocznych.

Jeżeli występują u Ciebie poniższe objawy- możesz mieć nietolerancję histaminy:

Problem ze snem
✅AZS
✅Egzema
✅Trądzik
✅Swędzenie całego cała
✅Czerwone plamy na ciele (szczególnie twarzy, dekoldu)
✅Migreny/bóle głowy
✅Bolesne miesiączki

Do najczęstszych przyczyn nietolerancji histaminy zaliczamy:

❌Niedobór enzymu DAO- odpowiedzialny za rozkład histaminy
❌Zaburzoną metylację (m.in. mutacja genu MTHFR może wpływać na problem z rozkładem nadmiaru histaminy)
❌Dominację estrogenową (często obserwujemy ją w PCOS i endometriozie)
❌Przewlekły stres
❌Infekcje wirusowe, bakteryjne (np. H.pylori), pasożytnicze
❌Niedobory m.in. żelaza, witaminy B6, B12, miedzi oraz witaminy C;

Histamina stymuluje jajniki do wytwarzania większej ilości estrogenu, a następnie estrogen stymuluje komórki tuczne do wytwarzania większej ilości histaminy. Estrogen obniża również działanie enzymu DAO, który jest potrzebny do usunięcia nadmiaru histaminy.

‼️Powoduje to błędne koło estrogeny → histamina→ estrogeny → histamina‼️

✳️Badanie:
Jedno z badań wykazało, że zrosty w miednicy mogą powstać z powodu infekcji, zapalenia otrzewnej lub operacji. Zaobserwowano również, że kobiety z dużą ilością zrostów miały znacznie podwyższone stężenie histaminy w płynie pęcherzykowym, w porównaniu z kobietami, u których nie zdiagnozowano zrostów. Może to prowadzić do przedwczesnej owulacji podczas normalnego cyklu, a to skutkuje uwolnienie niedojrzałych komórek jajowych i problemów z płodnością.
Wskazuje to na ścisły związek pomiędzy histaminą, endometriozą a dominacją estrogenową (którą opiszę dokładniej w kolejnym poście)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3250185

Warto wiedzieć, że infekcja wywołana w szczególności Chlamydią trachomatis bierze udział w zapaleniu jajowodów, szyjki macicy, cewki moczowej i zapaleniu otrzewnej. Zapalenie błony śluzowej wynikające z zakażenia Chlamydią może być jednym z czynników przyczyniającym się do bezpłodności i poronień.
Pamiętajcie, że Chlamydia trachomatis jest bakterią najczęściej przenoszoną drogą płciową, a niestety większość zakażeń narządów płciowych u kobiet przebiega bezobjawowo.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7247129
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5435679/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5565408/

Ponadto pacjentki z infekcjami narządów płciowych wykazują znacznie wyższe ryzyko rozwoju endometriozy.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4998856/

✳️Badanie:
W kolejnym badaniu stwierdzano zwiększoną intensywność bólu u kobiet z endometriozą, u których wykazano z badań krwi wyższy poziom histaminy w porównaniu z grupą kontrolną. Wpływało to również na częstsze pojawianie się depresji u tych kobiet
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29215841

Powszechnie dostępne są tradycyjne leki blokujące histaminę i leki przeciwhistaminowe, z czasem jednak leki te obniżają poziom DAO w organizmie.

Co należy zrobić, aby naturalnie zmniejszyć poziom histaminy:

Nawadniać organizm (wszyscy o tym wiedzą, a z obserwacji pacjentek wiem jakie jest to trudne do wprowadzenia na co dzień, warto podkreślić, że można zmniejszyć bóle migrenowy utrzymując prawidłowe nawodnienie organizmu) pisałam o tym TUTAJ
Wysypiać się (zadbać o prawidłowy poziom melatoniny, słaby sen/mało snu- generuje stres- a to wpływa na wzrost uwalniania histaminy z komórek tucznych)
✅Zadbaj o prawidłowa metylację (zaburza ją niedobór witamin z grupy B i choliny, stres, alkohol, infekcje, nadmiar kcal, przetworzona żywność, syntetyczny kwas foliowy)
✅Zadbaj o nadnercza i niwelowanie stresu (joga, spacery, adaptogeny)
✅Zastosuj dietę niskohistaminową i odpowiednią suplementację, o której pisałam
TUTAJ