Część progesteronu wytwarzana jest w nadnerczach. Przewlekły stres, a co się z tym wiąże wysoki kortyzol może obniżyć, a nawet zahamować produkcję progesteronu

❌Pamiętaj!! Stres jest głównym złodziejem progesteronu

Pewnie nieraz czujecie się się tak, że ciągle brakuje Wam czasu , a dzień jest za krótki i doba powinna trwać minimum 50 h ?Niezależnie od tego, czy ma to charakter psychologiczny, czy fizjologiczny, stres jest prawdopodobnie głównym powodem niedoboru progesteronu. Z punktu widzenia naszej gospodarki hormonalnej, kortyzol i progesteron wytwarzane są z pregnenolonu. Kiedy jesteś w przewlekłym stresie, organizm zawsze będzie kierował dostępny pregnenolon do produkcji większych ilości kortyzolu, aby pomóc Ci przezwyciężyć stres. Wpływa to na ograniczenie, a nawet zahamowanie produkcji progesteronu. Ta reakcja jest znana jako „kradzież pregnenolonu” i może skutkować brakiem okresu, nieregularnymi lub bolesnymi miesiączkami, problemami z zajściem w ciążę, a nawet poronieniami.

Ponadto pregnenolon działa jako hormon prekursorowy, pomagając również w produkcji testosteronu, estrogenu, progesteronu i DHEA (który ma właściwości przeciwstarzeniowe). Jak wiemy ich nadmiar, ale i niedobór jest niekorzystny dla zdrowia. Przewlekły stres u mężczyzn powoduje niski poziom testosteronu, problemy z płodnością czy budowaniem masy mięśniowej. Natomiast u kobiet i mężczyzn nasila zmiany trądzikowe i powoduje brak libido.

?‍?‍??‍?‍?Z punktu widzenia biologicznego, ciąża to bardzo duża inwestycja energetyczna. Dlatego często mamy problem z zajściem w ciążę jeżeli organizm „widzi” zagrożenie.

⛹️?‍♀️?️Np. intensywne ćwiczenia też mogą powodować przewlekły stres co skutkuje nieregularnością cykli menstruacyjnych, brakiem owulacji i niskim poziomem progesteronu. Dlatego w trakcie przygotowań do ciąży czy przy zaburzeniach hormonalnych odradzam intensywnych treningów i ćwiczeń w godzinach wieczornych co może zaburzyć poziom melatoniny, a co za tym idzie spokojny sen, który jest niezwykle istotny w regulacji poziomu stresu.

?W 2015 roku przeprowadzono badanie, w którym uczestniczyło 260 kobiet. Były one w wieku pomiędzy 18, a 44 rokiem życia. Była to grupa kobiet o najwyższym nasileniu stresu. Wyniki związane były z 10% spadkiem w stężeniach estradiolu i progesteronu, 15% spadkiem w stężeniu LH i 6% spadkiem w stężeniach FSH w stosunku do grupy z najniższym nasileniem stresu. https://journals.lww.com/…/Perceived_Stress…

Jak te wyniki wpływają na płodność:

✅Poziom estradiolu i FSH związany jest z jakością komórek jajowych

✅LH i progesteron z prawidłowym wystąpieniem owulacji i rozwojem ciałka żółtegoNieraz pewnie słyszałyście o takich przypadkach, że kobieta adoptowała dziecko lub rezygnowała ze starań o dziecko i zachodziła w ciążę. Dlatego czasami warto odpuścić …?

Jak łagodzić skutki stresu?

Wiem, ze często nie możemy wyeliminować głównego źródła stresu np. choroba w rodzinie lub praca, dlatego warto zadbać o inne aspekty naszego życia:

?Zmieniamy dietę

?Uzupełniamy niedobory

?Dbamy o jelita

?Wysypami się

?Pilnujemy nawodnienia

?Warto ograniczyć intensywne treningi i wprowadzić jogę albo pilates

☀️Dotleniamy organizm i korzystamy ze słońca (nawet 20 minutowe spacery w ciągu dnia są idealnym rozwiązaniem.