Woda-ile i jak pić, aby prawidłowo się nawodnić?!!

          Z moich codziennych obserwacji wynika, że pijemy bardzo dużo kawy, czarnej herbaty, soków owocowych, nie wspominając już o takich używkach jak energetyki czy słodkie napoje…

Swoim zwierzętom dajemy do picia tylko wodę, kwiatki czy inne rośliny podlewamy również czystą wodą. Dlaczego??? Zastanawialiście się kiedyś nad tym???!!

Zapraszam do eksperymentu!! Podlewajmy wybraną roślinę ( zwierzętom odpuśćmy tak szkodliwy eksperyment) tylko i wyłącznie słodkimi napojami i sprawdźmy co się z nią stanie po kilku dniach…a wtedy mam nadzieję, że swój organizm też zaczniemy nawadniać tak jak powinniśmy!!!

Każdy z nas składa się w 60-70% z wody:) a ciało noworodka nawet >80% wody!!

Zapotrzebowanie:

 1. Zapotrzebowanie na wodę różni się w zależności od warunków środowiskowych oraz aktywności fizycznej organizmu!!!
 2. Kobiety potrzebują mniej wody niż mężczyźni.
 3. 1 zasada: dorosły człowiek musi wypijać nie mniej niż 30 ml czystej wody na 1kg masy ciała. Ważąc np. 68 kg potrzebujemy ok 2 l wody dziennie.
 4. Kolejna zasada jest taka, że na 1 kcal ze spożytego posiłku przypada 1 mililitr wody. Spożywając 1800 kcal, potrzebujesz 1,8 l wody.
 5. Należy pamiętać, że wliczamy tutaj wodę pobraną również z pokarmów (głównie warzywa i owoce).
 6. Kobiety, które karmią piersią lub są w ciąży również powinny pić nieco więcej wody. Dzieje się tak dlatego, że potrzebują dodatkową dawkę wody, by móc karmić dziecko.
 7. W kwietniu 2010 roku Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA – European Food Safety Authority) wydała nowe zalecenia odnośnie ilości płynów w codziennej diecie. Przyjęto, że dobowa norma spożycia wody dla dorosłych mężczyzn wynosi średnio 2500 ml, a dla kobiet 2000 ml, zwiększając się do 3000 ml podczas ciąży i do 3800 ml podczas laktacji (Stanowisko Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego opublikowanego w Ginekologii Polskiej w 2009 roku). Podane wartości uwzględniają wodę zawartą w pokarmach stałych, której ilość oszacowano
  na około 20% dziennego zapotrzebowania na płyny
 8. Musimy pamiętać, że zapotrzebowanie na wodę wzrasta również gdy mamy problemy zdrowotne- szczególnie przy wymiotach, gorączce i biegunce.
 9. Nie wolno natomiast przesadzać z ilością wody, gdy mamy problem z nerkami, ponieważ jej nadmiar może prowadzić do kłopotów zdrowotnych.
 10. Pamiętajmy, iż pomimo osłabionego mechanizmu odczuwania pragnienia, osoby starsze i zdrowe powinny stosować się do zaleceń zapotrzebowania na wodę takich, jak dla osób dorosłych.

Jak pić:

 • organizm ludzki nie posiada rezerw wody, która mogłaby być uruchamiana w warunkach jej niedoboru i stąd też konieczność ciągłego jej uzupełniania!!
 • po pierwsze nie wolno doprowadzić do takiego stanu, kiedy zaczynamy odczuwać pragnienie

 • często i małe porcje ok 250 ml wody naraz

 • starać się pić najpóźniej 15 min przed posiłkiem i minimum1 h po posiłku (żeby nie rozrzedzać soków trawiennych i nie utrudniać naszemu organizmowi trawienie)

Jaką wodę powinniśmy wybrać:

 • woda powinna być neutralna, a najlepiej jak ma odczyn lekko zasadowy (wspomaga to zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej)

 • woda powinna być czysta, bez chloru, azotanów, pestycydów, soli metali ciężkich,

 • rodzaj wody, czy jest to woda magnezowa, nisko-sodowa czy wysoko zmineralizowana dobieramy w zależności od dolegliwości np. wody magnezowe (np. Magnesia) polecam osobom z cukrzycą, nadwagą oraz w leczeniu i zapobieganiu chorób układu sercowo-naczyniowego; wody wapniowo-magnezowe (np. Muszynianka) polecam osobom na dietach bez-nabiałowych w celu uzupełniania wapnia w diecie

Po jakich symptomach możemy się zorientować, że nasz organizm jest odwodniony (na poziomie 2-3%):

 • obniżenie koncentracji
 • znużenie
 • brak apetytu
 • ból głowy
 • suchość śluzówek
 • zaczerwienienie skóry

Przy dalszym nasilaniu się odwodnienia może dojść do halucynacji, a nawet utraty świadomości.

Rola wody, czyli dlaczego prawidłowe nawodnienie jest takie ważne:

 • Pomaga w regulacji ciśnienia tętniczego (im bardziej gęsta jest krew- tym wyższe jest ciśnienie w krwiobiegu)

 • Wpływa na częstość skurczów serca (gęsta krew przyczynia się do zwiększonej ilości skurczów serca oraz do osłabienia mięśnia sercowego)

 • Poziom hemoglobiny- im rzadsza jest krew, tym lepiej jest utleniona. Jak wiemy hemoglobina jest odpowiedzialna za transport krwi z płuc do tkanek i narządów w organizmie. Przy odwodnieniu organizmu, w krwi ulega zwiększeniu względna ilość erytrocytów w określonej objętości. Prowadzi to często do kłopotów z mikro-cyrkulacją w naszym organizmie.

 • Wpływa na prawidłową masę ciała

 • Wpływa na regulowanie poziomu cukru we krwi-zauważmy, że przy podniesionym poziomie cukru we krwi pojawia się pragnienie i zmniejsza się częstotliwość oddawania moczu (przyczynia się to do spadku poziomu pH- czyli zakwaszenia organizmu)

 • Równowaga kwasowo-zasadowa– jak wiemy nawet niewielkie przesunięcie pH w kierunku zakwaszenia, prowadzi do ciężkich następstw.

 • Poziom cholesterolu– im bardziej odwodniony organizm, czyli gęstsza krew, tym większa jej lepkość i zawartość tłuszczu.

 • Choroby alergiczne– odwodnienie często nasila te objawy, a woda sama w sobie posiada właściwości przeciwhistaminowe.

 • Migreny- wypicie 2 szklanek wody, gdy zaczyna boleć nas głowa, może zmniejszyć dolegliwości bólowe.

 • Zatrucia– prawidłowe nawodnienie wspomaga proces oczyszczania organizmu.

 • Młoda skóra, brak sińców pod oczami – na to również ma wpływ jakość i ilość wody jaką spożywamy w ciągu dnia.

To w końcu jaką wodę wybrać?:

 1. są zwolennicy wody z kranu (ja uważam, że trzeba zwracać uwagę na jakość i czystość takiej wody), ale można zastosować kryształ górski lub shungit w celu oczyszczenia wody i wysycenia jej minerałami (minerały te opisywała na moim fanpagu)
 2. najlepiej wybierać wodę w butelkach szklanych, jeżeli nie mamy takiej możliwości przelewać ją do szklanego naczynia (szklanka, dzbanek),
 3. w upały lub gdy wykonujemy intensywny wysiłek warto do wody dodać szczyptę soli np. kłodawkiej w celu uzupełnienia minerałów, zwykła sól jest oczyszczona  i nie posiada minerałów- takiej soli mówimy NIE!!
 4. smak i jakość wody możemy wzbogacić dodając: sok z cytryny\ limonki, listki mięty, mrożone truskawki, maliny

Fajną alternatywą jest woda kokosowa, która posiada właściwości izotoniczne (wyrównuje poziom wody i elektrolitów w organizmie) lub domowy izotonik (woda, sól kłodawska\himalajska, miód, sok z cytryny\limonki)

 1. Kavouras S, Anastasiou C. Water physiology. Essentiality, metabolism and health implications. Nutrition Today. 2010, 45,4-5.
 2. Amstrong L. Rationale for renewed emphasis on dietary water intake. Nutrition Today. 2010, 45,4-5.
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2908954/
 4. Stanowisko Zespołu Ekspertow Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące spożycia wody pitnej przez kobiety w okresie rozrodczym, ciężarne oraz karmiące piersią. Ginekol Pol. 2009, 80, 538-547.
 5. Le Bellego L, Jean C, Jimenez L, [et al.]. Understanding fluid consumption patterns to improve healthy hydration. Nutrition Today. 2010, 45,22-26.

* Informacje zawarte w powyższym artykule są zwieńczeniem moich starań, osobistych doświadczeń i zbiorem wiedzy z fachowej literatury i szkoleń, które odbyłam.

Uwaga: Wszystkie informacje podane w artykule są przeznaczone wyłącznie do celów edukacyjnych. Podane informacje nie mogą zastąpić indywidualnej diagnozy i procesu leczenia.