Dla przypomnienia w kilku prostych słowach o progesteronie
Co to jest progesteron?
Progesteron jest żeńskim hormonem płciowym wytwarzanym głównie w jajnikach po owulacji każdego miesiąca. Jest kluczowym hormonem 2 części cyklu miesiączkowego i w utrzymaniu ciąży.
Progesteron pomaga regulować cykl, ale jego głównym zadaniem jest przygotowanie macicy do ciąży. Jeśli nie dojdzie do zapłodnionego, poziom progesteronu ponownie spada i rozpoczyna się menstruacja. Jeśli natomiast dojdzie do zapłodnienia, progesteron pomaga utrzymać ciąże. (1)
Progesteron ma również kilka innych ważnych funkcji w organizmie, w tym:
- Reguluje pracę tarczycy i łagodzi wpływ negatywnych skutków dominacji estrogenów na funkcjonowanie tarczycy, zapobiegając w ten sposób objawom niedoczynności tarczycy. Progesteron sprzyja przyswajaniu hormonu tarczycy w komórkach, co umożliwia prawidłową pracę tarczycy i „daje” energię. Badania wykazały, że terapia progesteronem zwiększa wolną tyroksynę (T4) (2)
- PMS- Progesteron łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego i reguluje cykl menstruacyjny. Badania pokazują, że terapia progesteronem w przypadku PMS spowodowała znacznie mniejszą depresję, drażliwość, lęk, zmiany nastroju, wzdęcie brzucha, bezsenność i tkliwość piersi podczas leczenia progesteronem (3)
- Zmniejsza obrzęk i stany zapalne
- Utrzymuje stabilny poziom krzepliwości krwi
- Stymuluje produkcję kolagenu, co zwiększa elastyczność skóry
- Osteoporoza- Utrzymuje silne kości i mięśnie szkieletowe. Badania wykazały, że progesteron jest wyjątkowo skuteczny w odwracaniu osteoporozy. Istnieją dowody na to, że progesteron może zapobiegać i leczyć osteoporozę u kobiet. (4)
- Sen- Progesteron ma działanie uspokajające, które pozytywnie wpływa na sen. Badania wykazują, że obniżenie poziomu progesteronu może powodować zaburzenia snu. Progesteron ma działanie uspokajające i przeciwlękowe, pobudzając receptory benzodiazepinowe, które odgrywają ważną rolę w cyklu snu. (5)
- Retencja płynów\ przyrost wagi – Progesteron łagodzi retencję płynów spowodowaną brakiem równowagi estrogenu i progesteronu. Badania wykazują, że otyłość u kobiet jest związana z niedostatecznym wydzielaniem progesteronu (6)
- Depresja, lęki- Progesteron działa jako naturalny środek przeciwdepresyjny, poprawia nastrój i łagodzi lęki. Zmniejsza również depresję poporodową, która jest spowodowana drastycznym spadkiem progesteronu po urodzeniu dziecka. Badania wykazują, że progesteron wykazuje znaczną poprawę objawów związanych z napięciem, wahaniami nastroju, drażliwością i lękiem oraz potwierdza złagodzenie niektórych objawów PMS związanych z lękiem. (7) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8520187
- Progesteron łagodzi bóle głowy i migreny (8)
Objawy niskiego poziomu progesteronu (możemy zaobserwować dominację estrogenu)- u kobiet, które nie są w ciąży :
- bóle głowy lub migreny
- wysoki poziom estrogenu i niski progesteronu hamuje czynność tarczycy
- zmiany nastroju, w tym lęk lub depresja
- niski popęd płciowy
- uderzenia gorąca
- nieprawidłowości w cyklu miesiączkowym (nieregularne okresy lub nawet ich brak)
- głód cukru
- torbiele jajników
- niska podstawowa temperatura ciała
- nieregularne okresy
- objawy alergii
- plamienie w dniach przed rozpoczęciem okresu
- skrzepy krwi podczas menstruacji
- zimne dłonie i stopy
- kruche paznokcie
- popękane pięty
- trądzik
- zmęczenie
- PCOS
- Endometrioza
- mgliste myślenie
- bezpłodność (10)
- suchość pochwy
- wolny metabolizm
- przybranie na wadze
Niski poziom progesteronu objawy w ciąży:
- w ciąży niski poziom progesteronu może powodować problem z donoszeniem ciąży
- ból brzucha
- plamienie
- suchość pochwy
- zmęczenie
- „tkliwość” piersi
Podczas gdy niektóre pacjentki będą potrzebowały specjalnej suplementacji w celu podniesienia poziomu progesteronu, wiele kobiet po prostu wymaga kilku zmian w stylu życia, które można wdrożyć już dziś!!!
“Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały wszechświat działa potajemnie, by udało ci się to osiągnąć.”
Paulo Coelho
Naturalne środki na podniesienie poziomu progesteronu to:
Bioidentyczna terapia hormonalna- w terapii tej otrzymywane hormony są biologicznie identyczne z naturalnymi hormonami. Są dostępne np. pod postacią kremu progesteronowego, który stosuje się zgodnie z zaleceniami w drugiej części cyklu miesięcznego. Nie sądzę, żeby krem z progesteronu był idealnym rozwiązaniem naprawczym, ale może pomóc w krótkim czasie uzyskać równowagę hormonalna, a kolejnym krokiem jest odpowiednia dieta oraz unikanie stresu (regeneracja nadnerczy)
Mieszanka ziołowa na drugą fazę cyklu (wzmacniające prod. progesteronu):
przywrotnik 40g
pokrzywa 40g
krwawnik 40g
Łyżkę zaparzyć szklanką wrzątku, pić 3 szklanki dziennie (można zrobić na zapas w termosie).(9)
„Dobry cholesterol”
Cholesterol jest bezpośrednim prekursorem hormonów steroidowych. Jest potrzebny w organizmie do produkcji pregnenolonu, który mówi się, że jest „hormonem macierzystym”. Pregnenolon jak wiemy uczestniczy w wytwarzaniu progesteronu. Jego zbyt niski poziom jest tak samo niewskazany jak zbyt wysoki poziom cholesterolu!!!
Źródła: masło klarowane, jaja, podroby
Odpowiednie spożycie zdrowego tłuszczu w diecie jest bardzo ważne!!
Niepokalanek mnisi \ pieprzowy – stabilizuje gospodarkę hormonalną, Jest szczególnie pomocny w zachowywaniu prawidłowego poziomu progesteronu w fazie lutealnej, czyli poowulacyjnej, (11,12,13,14)
Pochrzyn włochaty\ dziki– W pochrzynie obecna jest diosgenina, z której w warunkach laboratoryjnych można wytworzyć progesteron. Brakuje jednak badań klinicznych, które dowiodłyby, że ludzki organizm wykorzystuje diosgeninę do produkcji żeńskich hormonów.
Nie powinno się używać plastiku– Większość zawiera związki estrogenopodobne, które powodują dominację estrogenów. ps. Wybierajmy szklane pojemniki na pożywienie, (szczególnie jak je podgrzewamy w mikrofalówce), natomiast wodę najlepiej pić ze szklanych butelek.
Dbaj o nadnercze- Kiedy Twoje nadnercza są zmęczone (z powodu zbyt częstego stresu fizycznego, emocjonalnego lub psychicznego) dochodzi do zaburzenia produkcji hormonów i cykl biochemiczny progesteron/aldosteron, a także DHEA/estrogen/testosteron zostaje zahamowany na korzyść produkcji kortyzolu.
Nazywane to jest „kradzieżą pregnenolonu”, ponieważ prekursor DHEA i progesteronu, którym jest pregnenolon, zostaje zużyty do produkcji kortyzolu. Zwiększona produkcja kortyzolu będzie się odbywała kosztem innych, niezbędnych do prawidłowej funkcji organizmu hormonów i w konsekwencji wystąpi niedobór albo brak min. progesteronu i DHEA.
Witamina C
Wstępne dowody sugerują, że czynnikiem przyczyniającym się do niskiego poziomu progesteronu może być nadmiar wolnych rodników. Wolne rodniki to cząsteczki, które mogą uszkadzać komórki i zakłócać funkcje organizmu. Przeciwutleniacze, takie jak witamina C, pomagają neutralizować wolne rodniki. W badaniu 122 kobiet z niskim poziomem progesteronu i problemem płodności, poziom progesteronu we krwi wzrastał wraz z dzienną suplementacją 750 mg witaminy C. Raport opublikowany w sierpniowym numerze “Płodność i niepłodność” wykazał znaczną poprawę poziomu progesteronu oraz wyższy wskaźnik ciąż u kobiet przyjmujących witaminę C w porównaniu z kobietami, które jej nie suplementowały.
Naturalnym, a zarazem najlepszym źródłem witaminy C są soki\ koncentraty bez cukru: z aceroli, camu camu, z rokitnika, z bzu czarnego, z dzikiej róży oraz soki warzywne\ warzywa (min. z brokuł, papryka, pomidory).
Badania pokazują, że witamina C może pomóc w podniesieniu poziomu progesteronu i skorygowaniu problemów związanych z fazą lutealną. (15,16)
Cynk
Obecność cynku jest niezbędna, by przysadka mogła uwolnić hormon folikulotropowy, który umożliwia owulację i ma ważny wpływ na wydzielanie progesteronu.
Dobre źródła: ostrygi, krewetki, wołowina, jagnięcina, wątroba, skorupiaki, orzechy z dyni i orzechy nerkowca.
Magnez
Ten ważny minerał nie tylko pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu progesteronu poprzez „utrzymywanie” spokoju w organizmie, ale także pomaga w rozpadzie antagonistycznych metabolitów estrogenu, zmniejszając jednocześnie jego dominację. Można go suplementować lub stosować oliwkę magnezową więcej (TUTAJ)
Do dobrych naturalnych źródeł zaliczamy: orzechy nerkowca, zielone liściaste, takie jak jarmuż i boćwina, nasiona dyni, czarna fasola, soczewica i inne rośliny strączkowe, kakao, makrela i pełnoziarnisty brązowy ryż.
Witamina E
Badania pokazują, że witamina E może zwiększyć poziom progesteronu u niektórych kobiet.
Źródła: nasiona słonecznika, migdały i orzechy laskowe. W mniejszych ilościach: awokado, nasiona słonecznika, czerwona papryka, zielona sałata, dynia, szparagi, dynia piżmowa, brokuły i mango.
Wyniki opublikowane w styczniu 2009 r. W “Journal of Ovarian Research” wykazały, że 67% kobiet przyjmujących dzienną dawkę witaminy E poprawiło szczytowe poziomy progesteronu w fazie lutealnej, podobnie jak 71% w grupie przyjmującej L-argininę. (17,18)
Witamina B6
Witaminy z grupy B pomagają „zwalczać” stres, a także pomagają wątrobie w rozkładaniu produktów ubocznych estrogenu, zmniejszając jednocześnie jego dominację .
Przyjmowanie witaminowych suplementów z B6 może również pomóc w obniżeniu poziomu estrogenu przy jednoczesnym zwiększeniu produkcji progesteronu.
Dobre źródła: łosoś, tuńczyk, banany, szpinak, orzechy włoskie, wołowina, kurczak, słodkie ziemniaki, fasola i suszone śliwki.(19)
Błonnik
Włókno to jest niezbędne w dobrej równowadze hormonalnej; pomaga w wypróżnianiu i „ewakuacji” zmetabolizowanych hormonów, w tym nadmiaru estrogenów.
Dobre źródła: błonnik witalny, siemię lniane, komosa ryżowa, proso, amarantus, owies bezglutenowy,
L-arginina
Aminokwas ten znajduje się w wysokobiałkowych pokarmach i pomaga Twojemu organizmowi wytworzyć kwas azotowy. Z kolei kwas azotowy rozluźnia naczynia krwionośne, dzięki czemu ciałko żółte i inne narządy, takie jak twoje jajniki, „cieszą się” lepszym przepływem krwi, aby pomóc im w produkcji większej ilości progesteronu.
Dobre źródła: soczewica i ciecierzyca, ryby, takie jak łosoś, tuńczyk i pstrąg, indyk, kurczak, wieprzowina, pestki dyni, orzechy włoskie i produkty mleczne (jeśli są dobrze tolerowane).
Poziom progesteronu wzrósł u 71% kobiet stosujących suplementacja L- argininą (20,21)
DIM
Posiadanie niskiego poziomu progesteronu nie zawsze oznacza, że brakuje ci progesteronu. Jeśli chodzi o stosunek progesteronu do estrogenu, równowaga jest kluczowa. Możesz mieć normalny poziom progesteronu, ale jeśli masz zbyt dużo lub nadmiar estrogenu w stosunku do progesteronu, wciąż można być sklasyfikowanym jako mający niski progesteron. Ten brak równowagi hormonalnej jest również znany jako “dominacja estrogenu”. DIM jest naturalnym, opartym na żywności suplementem pochodzącym z kapustowatych warzyw, takich jak kapusta, kalafior czy brokuły, stosowanie go ma na celu równoważenie hormonów poprzez skuteczną regulację metabolizmu estrogenu.( u osób, które spożywały DIM zaobserwowano zwiększone ilości metabolitów estrogenów)
Jeśli chodzi o stosunek progesteronu do estrogenu, równowaga jest kluczowa!
Inozytol (witamina B8 ) – zwiększa poziom progesteronu (22)
Podsumowanie
Badania wykazały, że witamina C i E oraz L- arginina mogą zwiększać poziom progesteronu, a cynk, magnez, witaminy z grupy B i DIM mogą skutecznie stymulować produkcję progesteronu i wspomagać ogólną kondycję hormonów. Dodatkowo można wspomóc się ziołami, a chcąc uzyskać szybko efekty zakupić naturalne, bioidentyczne roślinne hormony progesteronu pod postacią kremu i stosować w drugiej połowie cyklu miesiączkowego.
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9846161
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23252963
- https://www.omicsonline.org/treatment-of-premenstrual-syndrome-with-progesterone-in-women-with-polycystic-ovary-syndrome-2161-0932.1000151.php?aid=15481
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1943883
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18812241
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17440019
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8520187
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16178949
- “Zioła czynią cuda” Andrzej Skarżyński
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4436586/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3841997/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10787228?dopt=Abstract
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23136064
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8369008?dopt=Abstract
- http://www.fertstert.org/article/S0015-0282(03)00657-5/fulltext
- http://www.usa-journals.com/wp-content/uploads/2013/07/Al-Katib_Vol18.pdf
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2633338/
- https://ovarianresearch.biomedcentral.com/articles/10.1186/1757-2215-2-1
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6684167
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15134155
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2633338/
- https://sites.google.com/site/miscarriageresearch/supplements-and-miscarriage/d-chiro-inositol
NAJNOWSZE KOMENTARZE