Niedoczynność:
Metabolizm osób chorych na niedoczynność spowalnia, a ich skóra staje się blada, sucha, zimna…Dotychczasowa pielęgnacja zaczyna zawodzić. W wyniku zaburzeń pracy wątroby, nadnerczy oraz jelit traci jędrność i witalność. Włosy tracą blask, wypadają na potęgę, są przesuszone oraz bardzo łatwo się łamią. Paznokcie rosną wolno, rozdwajają się i są kruche. Dodatkowo obrzęki tkanki łącznej powodują, że z rana czujemy się opuchnięte i niepodobne do samych siebie…
Cel: nawilżenie, regeneracja skóry; wzmocnienie włosów i paznokci
Nadczynność:
Organizm produkuje nadmiar hormonów oraz przyspiesza metabolizm, a to skutkuje min. przyspieszonym pulsem. Skóra staje się cieńsza, co zwiększa jej wrażliwość, częściej się czerwieni, szybciej się poci, obserwuje się również wzmożoną aktywność gruczołów łojowych, objawiające się często łojotokowym zapaleniem skóry.
Cel: wyciszenie skóry, pogrubienie i wzmocnienie paznokci
Hashimoto:
Należy do najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy szczególnie w krajach rozwiniętych. Osoby chore na Hashimoto mają większą tendencję do zapadania na inne choroby autoimmunologiczne, jeżeli chodzi o choroby skóry najczęściej pojawia się bielactwo i łuszczyca.
Cel: niwelowanie stanu zapalnego, uzupełnienie niedoborów
Bardzo dużo mówi się o usuwaniu toksyn z pożywienia i naszego organizmu, a rzadko zwracamy uwagę na kosmetyki do malowania i do pielęgnacji ciała jakie stosujemy na co dzień. Dbamy coraz bardziej o to co jemy, a zapominamy, że przez skórę przenika bardzo dużo chemikaliów z kosmetyków, które stosujemy.
Na co zwracać uwagę, co może być dla nas szkodliwe?
W łazience większości z nas (kobiet) znajduje się multum kosmetyków: lakiery do paznokci, szminki, błyszczyki, kilka rodzajów szamponów do mycia głowy, odżywki, balsamy itp.
Szkodliwe składniki, które bardzo często pojawiają się w większości kosmetyków:
Parabeny- potrafią naśladować ludzkie hormony, prze co mogą upośledzać gospodarkę hormonalną. Są bardzo alergizujące. Powinniśmy je unikać szczególnie w chorobach tarczycy.
Alkohol, alkohol denat- wysusza skórę i może ją podrażnić. Warto unikać go również w produktach do włosów.
PEG- uszkadza barierę lipidową skóry, powoduje stany zapalne, może się przyczyniać do powstawania trądziku i zaskórników
Parafina (w kosmetykach nazywana często Mineral Oil)- pochodna ropy naftowej. Tania i często stosowana w kosmetykach. Tworzy nieprzepuszczalną barierę, która może powodować rozwój beztlenowych bakterii odpowiedzialnych za tworzenie się trądziku i zaskórników.
SLS – substancje te naruszają barierę lipidową, zaliczane są do „agresywnych” detergentów stosowanych w chemii gospodarczej i przemysłowej. Przez co podrażniają nasza skórę twarzy i ciała jak również skórę głowy.
Sole aluminium-są stosowane w dezodorantach i mogą przyczyniać się do powstania raka piersi.
To jak dbać o skórę, żeby wyglądać i czuć się pięknie? (3 kroki do pięknej skóry TUTAJ)
- Ważne, aby kupować kosmetyki naturalne z jak najkrótszym składem.
- nie niszczyć naturalnej bariery hydrolipidowej skóry (unikać produktów zawierających w składzie powyższe substancje zawarte w płynach do demakijażu, kremach, szamponach) i naturalnie ją wzmacniać min. myć twarz naturalnymi olejkami i delikatnymi olejkami myjącymi, zamiast nagminnie stosowanych wysuszających środków myjących, które w składzie na 1 lub 2 miejscu mają np. SLS
- rano nawilżać (żel hialuronowy, nawilżające kremy- niewskazane w okresie mrozów) i używać substancji antyoksydacyjnych min. serum z wit. C i E
- wieczorem odżywiać (śluz ze ślimaka, peptydy, kremy odżywcze, naturalne olejki np. arganowy, z opuncji, z rokitnika- bogate w kwasy omega 3)
Poniżej lista kosmetyków o dobrych składach i w bardzo przystępnych cenach – czyli jak wybrać dobry kosmetyk w “dżungli” produktów:
Szampony z dobrymi składami:
- Cosnature
- Alterra
- Lavera
- Biolaven
- Vianek
- Sylveco
- Babydream
- Tołpa
- Orienta
- Yves Rocher (tylko niektóre np. Volume)
- Equilibra
- EcoLab
Żele pod prysznic:
- Cosnature
- Organic Shop
- Alterra
- Babydream
- Sylveco
- Vianek
- Lavera
- Neobio
- EcoLab
Dezodoranty:
- Cosnature
- Alterra
- Lavera
- Equilibra
Płyny do higieny intymnej:
- Facelle
- Sylveco
Kremy do twarzy:
- Cosnature
- Miya Cosmetics
- Alterra
- Babydream
- Orienta
- Tołpa
- Lavera
- Vianek
- Sylveco
- EcoLab
- La-roche (droższe)
Naturalne produkty oczyszczające skórę twarzy:
- Rożnego rodzaju naturalne glinki (biała, różowa- cera wrażliwa, naczynkowa, sucha; zielona, niebieska, czarna- skóra zanieczyszczona, trądzikowa, z tendencją do zaskórników.
Fajną alternatywą jest również stosowanie naturalnych kosmetyków na bazie wosków pszczelich, łojów zwierzęcych np. na natule.pl albo kosmetyków, które zrobimy sami z surowców (Biochemia Urody, Zrób sobie krem). Jeżeli lubimy pobawić się, w tworzenie kosmetyków to bardzo je polecam, sama stosuje i widzę znaczną poprawę w nawilżeniu i odżywieniu skóry, w porównaniu z kosmetykami drogeryjnymi, ponieważ mają proste i naturalne składy.
Mała dygresja:
Waciki: jeżeli musimy ich już używać wybierajmy dostępne w Rossmanie z bawełny, niechlorowane ISANA. Dlaczego?!- ponieważ zwykłe waciki są często wybielane chlorem co bardzo podrażnia szczególnie wrażliwa skórę. Ponadto chlor jest antagonistą jodu i posiada właściwości wolotwórcze, a nigdy nie wiadomo jak zachowa się nasza skóra pocierana kilkanaście razy dziennie przez wile lat wacikiem nasączonym chlorem…
Suplementy wspomagające suchą\swędzącą skórę, łamliwe włosy i paznokcie:
- omega 3
- Cynk
- D3
- B Kompleks (szczególnie biotyna ok 5mg)
Kosmetyki do makijażu:
Wiem, że trudno jest zrezygnować z wygody stosowania płynnych fluidów, jednak prawda jest taka, że mają paskudne składy i niweczą nasze starania o piękną cerę- nawet przy stosowaniu kosmetyków naturalnych. Dlatego serdecznie polecam zapoznać się z kosmetykami mineralnymi do makijażu: Annabelle Minerals, Lily Lolo, Pixie Cosmetics lub dostępnymi w niektórych Rossmanach kosmetykami kolorowymi z super składami firmy Boho Green Makeup. Produkty te, nie pogorszą stanu cery i co najważniejsze nie zawierają szkodliwych substancji.
Dodatkowo:
Paznokcie: warto regularnie stosować „kąpiele” dłoni w ciepłej oliwce z dodatkiem rozmarynu. Zabieg ten nawilża i wzmacnia paznokcie, zapobiegając ich rozdwajaniu i łamaniu się.
Włosy- jak zapobiegać wypadaniu i wzmocnić nasze włosy pisałam TUTAJ. Dodatkowo warto stosować olejowanie włosów (na zwilżone włosy można użyć zwykły tonik np. fitomed lub ziajka aloesowa, nakładamy odrobinę kwasu hialuronowego np. z Biochemi Urody lub żelu aloesowego oraz olejki np. arganowy, z wiesiołka, oliwa z oliwek lub lniany (olej dobieramy do porowatości włosów). Zabieg ten stosowany przed myciem głowy (czas należy dobrać indywidualnie niektórym wystarczy 15 min, a inne osoby potrzebują trzymać olej na głowie ok. 1 h, a nawet całą noc) nawilży, odżywi i wzmocni włosy, które będą mniej podatne na łamanie i bardziej lśniące. Po tym czasie spłukujemy ciepłą wodą, nakładamy odpowiednią do włosów odżywkę, delikatnie rozczesujemy włosy, trzymamy ok 15-20 min i spłukujemy, następnie myjemy rozcieńczonym szamponem (zawsze rozcieńczamy go wodą, a szampon dobieramy do rodzaju skóry głowy nie włosów); na sam koniec nakładamy odżywkę i po chwili spłukujemy, aby cieszyć się pięknymi włosami. Pamiętajmy: szampon dobieramy do rodzaju skóry głowy, a odżywkę do rodzaju włosów.
ps. Zachęcam do śledzenia mojego fan page- niedługo cykl artykułów na temat Hashimoto (szukanie przyczyny, regeneracja organizmu, dieta, suplementy itp.)
NAJNOWSZE KOMENTARZE