Wstęp

 

     Dwutlenek tytanu występuje naturalnie w przyrodzie. Niestety producenci przetwarzają chemicznie minerały w celu usunięcia zanieczyszczeń, co powoduje ich biały kolor. Związek ten to biały, matowy, bezwonny proszek. (1) Dwutlenek tytanu (TiO2) powszechnie jest uważany za obojętny i bezpieczny materiał i jest stosowany w wielu produktach od dziesięcioleci. Wraz z rozwojem nanotechnologi coraz częściej stosuje się nanocząsteczki również dwutlenku tytanu (TiO2).

 

Czy rzeczywiście jest taki bezpieczny- jaka jest prawda?

 

Żywność

 

Dwutlenek tytanu nazwę tę producenci żywności często ukrywają pod skrótami: E 171 (żelatyna tytanowa) lub CI 77891.

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem oraz Narodowy Instytut Bezpieczeństwa i Higieny Pracy bazując na badaniach przeprowadzonych na zwierzętach (zwierzęta były poddawane inhalacji nanocząstecek TiO2) sklasyfikowały dwutlenek tytanu jako „ rakotwórczy dla ludzi” (2)

Również Komitet ds. Oceny Ryzyka (RAC) przedstawił badania potwierdzają, że dwutlenek tytanu indukuje powstanie stresu oksydacyjnego oraz przewlekłego stanu zapalnego. Dwutlenek tytanu może znacząco zniszczyć układ odpornościowy w wyniku jego zdolności do przenikania do jelit, a przez jelita do krwioobiegu. (2 ,3

Wykazano, że nanocząsteczki TiO2 oddziałują z białkami i enzymami w tkankach wątroby, zakłócając mechanizmy obronne przeciwutleniaczy i prowadzą do generowania stresu oksydacyjnego (4

Sugeruje się, aby osoby z chorobą Leśniowskiego- Crohna, wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy, oraz innymi chorobami jelit szczególnie tych, które mają zaburzoną naturalną barierę jelitową powinny unikać tego składnika w żywności!! Badania potwierdziły, że doustne podawanie nanocząsteczek TiO2 powoduje pogorszenie ostrego zapalenia jelita grubego (5)

Obecność eznymu deiminazy peptydyloargininowej o nazwie PAD wydaje się być indukowana w obecności cząstek dwutlenku tytanu. PAD występuje w stanach komórkowych wykazujących zwiększony stres oksydacyjny i stan zapalny. (6)

Coraz więcej dowodów potwierdza, że ​​cząstki dwutlenku tytanu o wielkości 500 nm mogą być wchłaniane przez przewód żołądkowo-jelitowy i przechowywane w narządach, takich jak wątroba i śledziona. Mniejsze cząsteczki w zakresie od 80 nm do 155 nm wykazywały wykrywalne uszkodzenia nie tylko sąsiadujących narządów przewodu pokarmowego, ale także mózgu. (2)

Popularny producent pączków Dunkin Donuts usunął dwutlenek tytanu ze swojego produktu (7)

TiO2 występuje często w bardzo popularnych produktach na naszym rynku:
 • Mentosach
 • M&M
 • Nestle coffe cream
 • Deserach takie jak budyń, pudding z tapioki, sorbet lub sorbet
 • Kiełbaskach
 • Przetworzonych wędlinach
 • Cukrze
 • Konserwach rybnych
 • Napojach mlecznych, w tym mleko czekoladowe, ajerkoniak, kefir
 • Przetwory spożywcze, takie jak sałatka z ziemniaków i makaronów
 • Napoje energetyczne
Skóra

 

W kosmetykach do makijażu i kremach pojawia się głownie pod skrótem CI 77891.

Dwutlenek tytanu jest składnikiem kryjącym i zapewniającym ochronę przed UVA/UVB. Aktualne badania wskazują na „znikomą penetrację” nanocząsteczki TiO2 przez skórę. Pomimo tego potrzebne są dalsze badania dotyczące długotrwałej ekspozycji na ten składnik i jego wpływu. (2)

W przeprowadzonych badaniach wykazano brak przenikania nanocząsteczek TiO2 zarówno w nienaruszonej jak i uszkodzonej skórze (8)

Dwutlenek tytanu osadza się wyłącznie na najbardziej zewnętrznej powierzchni warstwy skóry czyli naskórku i nie można go wykryć w głębszych warstwach skóry: rogowej oraz skórze właściwej. (9)

Zastanawiające jest to, że dwutlenek tytanu działa niekorzystnie na organizm poprzez wdychanie go lub konsumpcję, ciekawe jaki jest jego wpływ podczas codziennego stosowania kosmetyków czy kremów szczególnie na twarzy chodzi mi głównie o pudry, które wdychamy i szminki, które przeważnie zjadamy…

TiO2 jest również stosowany jako biały pigment w innych produktach, np. takich jak pasty do zębów. Jest to szczególnie niekorzystne u dzieci, które bardzo często ją po prostu zjadają. (10)

 

Suplementy

 

     Chociaż nie jest to jedzenie, wiele suplementów doustnych zawiera dwutlenek tytanu jako wypełniacz. Zawsze powtarzam swoim pacjentom, aby czytali składy!!! Jeżeli bierzemy suplementy, żeby wyrównać niedobory czy zniwelować stan zapalny, a w składzie znajduje się dwutlenek tytanu lub tlenek tytanu możemy sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Tak jak pisałam wcześniej cząstki dwutlenku tytanu są powiązane ze zwiększonym stresem oksydacyjnym. Stres oksydacyjny jest stanem charakteryzującym się niestabilnością komórek i przewlekłym zapaleniem (stan zapalny w organizmie). Ten stan wysokiego stresu oksydacyjnego stymuluje uszkodzenia komórek i DNA i jest kluczowym czynnikiem w tworzeniu komórek nowotworowych i innych chronicznych stanów chorobowych (w tym choroby autoimmunologiczne).

 

Podsumowując
 1. Przemysł spożywczy wytwarza produkty o pożądanym kolorze, aby uczynić towary bardziej atrakcyjnymi dla konsumentów stosując min. dwutlenek tytanu pod postacią wybielającego proszku. Chociaż nanocząstki dwutlenku tytanu mogą mieć niewielkie stężenie, sama obecność może stanowić znaczące zagrożenie rakotwórcze dla zdrowia ludzi.
 2. Uczestniczy w powstawaniu wolnych rodników
 3. Wzmaga stan zapalny w organizmie
 4. Przenika przez nieszczelne jelita do krwioobiegu
 5. Może powodować powstawanie komórek rakowych
 6. Niekorzystnie wpływa na pracę wątroby
 7. Wzmaga choroby zapalne jelit
 8. Czytajmy składy żywności aktualne badania uspokajają, że nie przenika do głębszych warstw skóry (nawet tej uszkodzonej), ale nigdy nie wiadomo jak wieloletnie stosowanie różnych kosmetyków bogatych w ten związek wpłynie na nasze zdrowie…

 

Świadomie wybieraj produkty, które kupujesz!!!

 

 1. http://www.organicmakeup.ca/ca/titaniumdioxide.asp
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3423755/
 3. http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0144829
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24143098
 5. http://gut.bmj.com/content/gutjnl/66/7/1216.full.pdf
 6. https://www.futuremedicine.com/doi/full/10.2217/nnm.11.177
 7. http://time.com/3738521/dunkin-donuts-titanium-dioxide/
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4555280/
 9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/12460721/
 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27619007